Relaksacja opracowana przez Edmunda Jacobsona powstała po długoletnich badaniach fizjologa nad związkiem pomiędzy zaburzeniami emocjonalnymi i psychicznymi a napięciem mięśniowym. Bywa tak, szczególnie w większych miastach, że nieustannie, świadomie bądź nieświadomie, traktujemy większość spraw jako pilne, ważne, zmuszając organizm do  natychmiastowej aktywności. W rezultacie utrzymujemy organizm w ciągłej gotowości do działania, a zatem sami swoim sposobem postrzegania i myślenia zmuszamy go do przebywania w stanie notorycznego stresu.
Kiedy jesteśmy w stanie stresu, coś nas niepokoi, jesteśmy przemęczeni fizycznie i psychicznie, wówczas mięśnie reagują nadmiernym  spięciem. Działa to również w drugą stronę, odpowiednie rozluźnienie mięśni wpływa pozytywnie na nasz stan emocjonalny. Stąd też pomysł na relaksację bazującą na  panowaniu na własnymi mięśniami.  Relaksacja metodą Jacobsona ( inaczej nazywana jako relaksacja progresywna ) polega na  świadomym napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni. Nauka polega na zapamiętywaniu stanu napięcia i rozluźnienia, poprzez głębokie wrażenia płynące z partii mięśniowych. Podczas skurczów i rozkurczów wrzeciona mięśni przesyłają do mózgu  informacje o ich stanie napięcia i też tym samym o stanie napięcia całego organizmu, co prowadzi do zwiększonej kontroli nad ciałem i umysłem. Kiedy świadomie będziemy rozróżniać kiedy spowodowane stresem ciało zaczyna się napinać, będziemy mogli je świadomie i efektywnie rozluźnić, znając optymalne  dla nas poczucie odprężenia. Proces ten związany jest ze stymulacją ośrodka świadomego myślenia w mózgu, a poprzez to z kontrolą ruchowo- mięśniową.

Relaksacja Jacobsona pozytywnie wpływa nie tylko na organizm, jego fizjologiczne funkcje, ale także na umysł i emocje. A oto niektóre korzyści:
  •  Twój oddech staję się regularniejszy i głębszy
  •  poprawia się wrażliwość na różne bodźce z zewnątrz, dźwięki, zapachy, kolory.
  •  poprawia się wrażliwość na sygnały płynące z wewnątrz ciała ( dokładnie odczuwasz napięcia w różnych częściach ciała i potrafisz je świadomie i efektywnie rozluźnić)
  •  pomaga walczyć z przewlekłym bólem, np. głowy, czy po operacjach.
  •  wyrównuje się Twój puls i normalizuje się ciśnienie krwi
  •  niwelują się objawy nerwowości
  •  poprawia się jakość snu, dzięki czemu staje się on prawdziwym odpoczynkiem
  •  ogólnie poprawia się Twój nastrój i wzmaga się radość życia
Naukę panowania nad napięciem poszczególnych grup mięśni można  zacząć w pozycji leżącej, a potem w siedzącej. Taką pozycję można wykorzystać np. w pracy, gdy  możemy sobie pozwolić na 20 minutową przerwę, najlepiej w pustym pomieszczeniu. Najlepiej wykonywać trening w domu, po całym dniu , ale nie tuż przed zaśnięciem. Napinamy poszczególne grupy mięśni, po czym je rozluźniamy, koncentrując się wyłącznie na tej czynności. Ćwicząc nie należy się za mocno skupiać i obserwować oczyma wyobraźni, który mięsień jest napięty i w jaki sposób. Najlepiej robić to przy średniej koncentracji uwagi, ponieważ nadmiar uwagi może zakłócić odbiór subtelnych wrażeń płynących z mięśni i uniemożliwić odczuwanie ich jakości.
A oto fragment relaksacji. Całość można znaleźć jako utwór do słuchania na stronie www.relaksacja.pl. Można bezpłatnie pobrać trening Jacobsona, a także inne utwory relaksacyjne.
„Połóż się jak najwygodniej na kocu, łóżku, karimacie. Oddychaj głęboko i swobodnie, pozwól aby oddech się sam oddychał swoim rytmem bez żadnej kontroli. Postaraj się o niczym nie myśleć, tylko słuchać instrukcji. Głęboko rozluźniaj mięśnie, uważnie śledź wrażenia napięcia i rozluźnienia.
  1. Zaciśnij swoją lewą dłoń w pięść. Zaciśnij mocno pięść i obserwuj napięcie w całej dłoni i całej ręce. Następnie rozluźnij lewą dłoń. Pozwól, aby place lewej dłoni rozluźniły się i zwróć uwagę pomiędzy napięciem a rozluźnieniem.
  2. Jeszcze raz zaciśnij lewą dłoń w pięść. Wczuj się w napięcie dłoni i przedramiona... i rozluźnij. Wyprostuj palce i obserwuj różnice, gdy pozwalasz, aby po napięciu dłoń się rozluźniła.
  3. Teraz powtórz to samo z prawą ręką. Zaciśnij dłoń w pięść, ale pozwól, by reszta ciała była rozluzniona. Wczuj się w napięcie dłoni i rozluźnij. Zauważ przyjemną różnice pomiędzy napięciem a rozluźnieniem.
I tak dalej i tak dalej wędrujemy w relaksującej podróży przez całe ciało. Ważne, aby słuchać tekstu z płyty czy z komputera, albo poprosić kogoś aby czytał lub samemu nagrać z własnym głosem ten trening. Stanowczo odradzam czytanie sememu trzymając test w reku i ćwiczenie jednocześnieJ Powodzenia!